Członkowie zespołu

Ostatni skład

krzysztof-cugowski

Krzysztof Cugowski

wokalista

Ur. w 1950 r. w Lublinie. Pod koniec r. 1969 założył wraz z Krzysztofem Brozim i Januszem Pędziszem pierwszą, „prehistoryczną” Budkę Suflera. Rok później –  już z Romualdem Lipko –  współtworzył „nowożytny” skład Budki. W latach 1970-77 wokalista i frontman zespołu, współautor wszystkich kompozycji na płytach Cień wielkiej góry i Przechodniem byłem między wami. Opuścił Suflerów na początku r. 1978, występując m.in. z grupami Spisek i Cross. W Budce ponownie od roku 1983. Jego niezwykły, potężny głos stanowi integralny element wszystkich nagrań grupy z ostatnich 30 lat (i tych wcześniejszych oczywiście też!).  Wydał 5 albumów solowych. Prywatnie ortodoksyjny fan blues rocka, southern rocka oraz rhythm and bluesa.

 

Romuald Lipko

instrumenty klawiszowe, kompozytor

Ur. w 1950 roku w Lublinie. Kolega Cugowskiego ze szkolnej ławy. Główny kompozytor Budki Suflera. W latach 1970-77 grał na gitarze basowej, a od płyty Ona przyszła prosto z chmur na instrumentach klawiszowych. Jest autorem (bądź współautorem) wszystkich wielkich przebojów zespołu: począwszy od utworu Jest taki samotny dom, poprzez Jolkę, hity pisane dla Izabeli Trojanowskiej i Urszuli, a na Ciszy, Takim tangu i Balu wszystkich świętych skończywszy. Operuje charakterystyczną, porywającą tłumy melodyką, która łączy pierwiastki rocka i popu z rozlewnym, typowo słowiańskim liryzmem. Pisał również piosenki dla wybitnych dam polskiej estrady: Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz i Ireny Santor.

romuald-lipko

 

tomasz-zeliszewski

Tomasz Zeliszewski

perkusja

Ur. w 1955 r. w Tarnowie. Karierę perkusisty rozpoczynał w miejscowych zespołach Va Banque i Bałtowie. W Budce Suflera (i Lublinie) od marca 1975 r.  Obok Lipki jedyny muzyk, który zagrał na wszystkich studyjnych i koncertowych albumach zespołu. Znany z fantazyjnej gry na bębnach i szczerych do bólu tekstów, którymi zadebiutował na albumie Czas czekania, czas olśnienia (a później m.in. autor wszystkich tekstów na płycie Noc oraz słów do przebojowego Jeden raz). Od początku lat 90. menadżer Budki i niestrudzony inicjator wszelkich projektów wydawniczych dokumentujących historię i dorobek zespołu. Prywatnie zapalony audiofil.

 

Łukasz Pilch

gitara

Z pochodzenia góral, od 2003 r. gitarzysta Budki, z którą nagrał 2 albumy studyjne i dwie płyty live.

Współpracował też m.in. z Golec uOrkiestra.

lukasz-pilch
miroslaw_stepien

Mirosław Stępień

bas

Wszechstronnie wykształcony basista, który w Budce Suflera zastąpił Jureckiego. W zespole od 2003 r.

Brał udział w nagraniu płyt Jest i Zawsze czegoś brak, oraz w wielkiej ilości występów na żywo, łącznie z kapitalnym koncertem na Przystanku Woodstock w 2014 r.

Byli członkowie i artyści współpracujący

muzycy_andrzej-ziolkowski

Andrzej Ziółkowski

gitara / bas

Ur. w roku 1951. Wychowywał się w Świdniku k. Lublina. Gitarzysta Budki Suflera w latach 1970-77. Wraz z Cugowskim, Lipką i Zeliszewskim tworzył klasyczny skład zespołu. Autor wielu kapitalnych riffów i solówek na płytach Cień wielkiej góry oraz Przechodniem byłem między wami. W roku 1978 przekwalifikowany na gitarę basową, na której grał do czasu longplaya Za ostatni grosz (włącznie). Od roku 1981 na emigracji w USA. Znany z zamiłowania do wędkarstwa i łowiectwa. Zmarł w 2001 r. na chorobę nowotworową.

Andrzej Szczodrowski

saksofon altowy / saksofon barytonowy

Nieformalny piąty Sufler w latach 1976-1978. Wspomagał zespół na saksofonie i instrumentach klawiszowych na albumie Przechodniem byłem między wami oraz podczas tras koncertowych. Pod koniec lat 80. wyjechał do Szwajcarii, gdzie zasłynął jako kapelmistrz renomowanych… cyrków. Zmarł w 2007 r.

muzycy_szczodrowski-andrzej
muzycy_borysewicz-jan

Jan Borysewicz

gitara

Solowy gitarzysta Budki w latach 1978- 81. Z Suflerami nagrał 4 longplaye (łącznie z płytą Iza Trojanowskiej) i skomponował 3 piosenki. Jedna z nich (Nie wierzy nigdy kobiecie) stała się wielkim przebojem, a dwie następne (Bez satysfakcji i Nie ma końca tej podróży) zwiastowały styl Lady Pank, którego koncepcja rodziła się właśnie podczas ostatnich miesięcy gry Borysewicza w Budce. W utworze Za ostatni grosz zagrał jedną z piękniejszych solówek w historii polskiego rocka.

Zdzisław Janiak

gitara

Ur. w 1950 roku we Wrocławiu. Wychowanek oleśnickich zespołów bluesrockowych. Występował również w legendarnym, wrocławskim zespole Romuald & Roman. W latach 1978-82 gitarzysta rytmiczny Suflerów, a po odejściu Borysewicza przez pewien czas pierwszy „wioślarz” zespołu. Wytrawny koneser powabów niewieścich. Mieszka w Düsseldorfie.

muzycy_janiak-zdzislaw
muzycy_czystaw-romuald

Romuald Czystaw

śpiew

Ur. w 1950 r. Karierę wokalisty zaczynał w kultowych formacjach warszawskiego undergroundu: Kwiatach Warszawy (razem ze Zbigniewem Hołdysem), Systemie i Dzikim Dziecku (ponownie z Hołdysem). Wokalista Budki w latach 1978-83. Dobry duch zespołu i niezapomniany wykonawca klasycznych, budkowych utworów z przełomu lat 70/80, m.in. Ona przyszła prosto z chmur, Nie wierz nigdy kobiecie, Za ostatni grosz, Rock’n’roll na dobry początek, Nie taki znów wolny (do którego napisał muzykę). Prywatnie wielki fan The Beatles i pasjonat UFO. Po rozstaniu z Budką śpiewał w krajach Bliskiego Wschodu. Zmarł w 2010 r.

Mieczysław Jurecki

gitara / bas

Ur. w 1956 r. we Wrocławiu. Jeden z najbardziej cenionych basistów w Polsce. Uczestniczył jako sideman w niezliczonej ilości nagrań rockowych, jazzowych, jazzrockowych i poprockowych. W składzie Budki Suflera pojawiał się trzykrotnie: w latach 1982-83, 1986-87 i 1992-2002. Zasłynął nie tylko jako twórca wielu charakterystycznych linii basu w budkowych przebojach (jego ulubioną jest ta z Czasu ołowiu), ale też współaranżer, gitarzysta (solowy i rytmiczny) oraz showman podczas występów na żywo. Wydał 3 albumy solowe. Jest pomysłodawcą lubelskiego konkursu „Solo życia” wspierającego młodych instrumentalistów.

muzycy_jurecki-mieczyslaw
felicjan-andrzejczak

Felicjan Andrzejczak

śpiew

Ur. w 1948 r. Rodowity wielkopolanin. W latach 70. wykonywał m.in. utwory Czesława Niemena i wystąpił w Opolu z piosenką Peron łez. W Budce Suflera śpiewał krótko, bo tylko niecały rok (1982/83). I zaledwie w trzech utworach. Ale za to jakich! Jego rozpoznawalny od pierwszej sekundy głos na zawsze będzie się kojarzył z wielopokoleniowym giga-przebojem Jolka, Jolka pamiętasz. A także – w nieco mniejszym stopniu – z Czasem ołowiu i Nocą komety. Po rozstaniu z Budką wydał wiele płyt solowych z repertuarem poprockowo-romantycznym.

Andrzej Sidło

gitara

Gitarzysta, który w Budce Suflera zastąpił Borysewicza. Zagrał partie solowej gitary w trzech utworach zaśpiewanych przez Andrzejczaka (z nieśmiertelna Jolką na czele), jak również w kilku innych kompozycjach zespołu z lat 1982-1984 (m.in. Woskowych duszach, a także w większości przebojów z pierwszej płyty Urszuli). Od roku 1984 na emigracji w Niemczech, gdzie prowadzi szkołę gitarową.

muzycy_sidlo-andrzej
muzycy_plecha-piotr

Piotr Płecha

bas

Ur. w 1963 r. Basista Budki w latach 1983-86. Jego charakterystyczną, finezyjną technicznie grę słychać na płytach Czas czekania, czas olśnienia i Giganci tańczą. Od roku 1993 poświęcił się wyłącznie muzyce religijnej. Obecnie jest tzw. liderem uwielbienia w ewangelikalnej wspólnocie protestanckiej.

Krzysztof Mandziara

gitara

Ur. w 1956 r. Gitarzysta wywodzący się z wrocławskiego środowiska bluesrockowego. W latach 1980- 1983 występował razem z Cugowskim w grupie Cross. W Budce Suflera w latach 1983-86. Zagrał większość gitarowych partii na Czasie czekania… i Gigantach. Autor muzyki do utworu Zmiany w organizmie. Po odejściu z Budki lider bluesrockowej Recydywy.

muzycy_mandziara-krzysztof
muzycy_zybowski-stanislaw

Stanisław Zybowski

gitara

Ur. w 1953 r. Błyskotliwy gitarzysta rockowy. W latach 1976-85 muzyk doskonałej, jazzrockowej formacji Crash. W Budce Suflera w latach 1986-88. Na płycie Ratujmy co się da!! zagrał wszystkie partie gitarowe i skomponował 2 utwory (Nieśmiertelnie piękną twarz oraz Złe towarzystwo). Później współtworzył z Urszulą (prywatnie żoną Zybowskiego) zespół Jumbo. Autor muzyki do niemal wszystkich piosenek Urszuli z lat 1988-2001. Zmarł w 2001 r.

Marek Raduli

gitara

Ur. w 1959 r. w Kędzierzynie-Koźlu. Karierę profesjonalnego gitarzysty zaczynał w 1982 r. w grupie Banda i Wanda. Potem grał m.in. w zespole Tadeusza Nalepy i Bajmie. Z Budką Suflera związany od końca 1992 do początku 2003 r. Soczyste, rockowe brzmienie jego Fendera Stratocastera jest cechą charakterystyczną wielu budkowych utworów z tego okresu (m.in. Młodych lwów, Takiego świata, Głodnego czy Tanga). W 1996 r. wydał solowy album Meksykański symbol szczęścia. Po zakończeniu współpracy z Budką wykonuje głównie muzykę jazzową i jazzrockową.

muzycy_raduli-marek

Muzycy na przestrzeni lat

czlonkowie-wykres

Składy na przestrzeni lat

Lata

Skład

Albumy

1974-1975

musicians-krzysztof-cugowski Krzysztof Cugowski icon-album-vocal wokal
Romuald Lipko icon-album-bas bas
Andrzej Ziółkowski gitara
Zbigniew Zieliński perkusja
Tomasz Zeliszewski perkusja
Cień wielkiej góry
Cień wielkiej góry

1975-1976

Przechodniem byłem między wami
Przechodniem byłem między wami

1976-1978

musicians-krzysztof-cugowski Krzysztof Cugowski icon-album-vocal wokal
Stanisław Wenglorz icon-album-vocal wokal
Romuald Czystaw icon-album-vocal wokal
Romuald Lipko icon-album-keyboard klawisze
Andrzej Ziółkowski gitara
Jan Borysewicz gitara
Tomasz Zeliszewski perkusja

1979-1980

Ona przyszła prosto z chmur
Ona przyszła prosto z chmur

1983-1984

1974-1984
1974-1984
Czas czekania, czas olśnienia
Czas czekania, czas olśnienia

1985-1986

Giganci tańczą
Giganci tańczą

1987-1988

Ratujmy co się da
Ratujmy co się da

1989-1993

musicians-krzysztof-cugowski Krzysztof Cugowski icon-album-vocal wokal
Romuald Lipko icon-album-keyboard klawisze
Janusz Biegaj icon-album-bas bas
Mieczysław Jurecki icon-album-bas bas
Stanisław Zybowski gitara
Marek Raduli gitara
Arkadiusz Smyk gitara
Tomasz Zeliszewski perkusja
Cisza
Cisza

1994-1995

Noc
Noc

1995-2003

musicians-krzysztof-cugowski Krzysztof Cugowski icon-album-vocal wokal
Romuald Lipko icon-album-keyboard klawisze
Mieczysław Jurecki icon-album-bas bas
Marek Raduli gitara
Tomasz Zeliszewski perkusja
Ewa Brachun icon-album-vocal chórek
Aleksandra Chludek icon-album-vocal chórek
Katarzyna Pysiak icon-album-vocal chórek
Nic nie boli, tak jak życie
Nic nie boli, tak jak życie
Bal wszystkich świętych
Bal wszystkich świętych
Mokre oczy
Mokre oczy

2003-2004

musicians-krzysztof-cugowski Krzysztof Cugowski icon-album-vocal wokal
Romuald Lipko icon-album-keyboard klawisze
Piotr Kominek icon-album-keyboard klawisze
Łukasz Pilch gitara
Mirosław Stępień icon-album-bas bas
Tomasz Zeliszewski perkusja
Anna Patynek perkusja
Beata Bednarz icon-album-vocal chórek
Patrycja Gola icon-album-vocal chórek
Jest
Jest