3 kwietnia przypada rocznica urodzin Romualda Lipko

3 kwietnia przypada rocznica urodzin Romualda Lipko

3 kwietnia 1950 roku w Lublinie  urodził się Romuald Lipko –  współzałożyciel, kompozytor, gitarzysta basowy  oraz klawiszowiec Budki Suflera. Jako jedyny był w Zespole nieprzerwanie  przez 40 lat od samych początków do momentu zakończenia działalności w 2014 roku oraz od  reaktywacji działalności w 2019 roku. W pierwszych trzech latach grał na gitarze basowej, a w późniejszym okresie głównie na  instrumentach klawiszowych.  Skomponował muzykę na wszystkie albumy Budki Suflera. Był jedną z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej znanych postaci polskiego rynku muzycznego. Zmarł 6 lutego 2020 roku.

Kiedy urodziny zamieniają się w rocznicę urodzin to zaczynamy sobie powoli zdawać sprawę, że te wspomnienia, które o bliskim nam człowieku mamy, to już komplet i więcej z jego udziałem nic się nie wydarzy. Koncerty, dekoracje, symbole, anegtoty i co tam jeszcze, jest wszystkim co mamy a życie nie wzbogaci nas o nowe wspólne przygody.

Myślę o Romku i widzę klawiatury. Banał, ale nie do końca. Tych klawiatur jest sporo. Pierwsza to klawiatura pianina w mieszkaniu rodziców Romka przy Kołłątaja w Lublinie. Siedzimy przy niej i budujemy frazę do nowego utworu „Pieśń niepokorna”. Potem z dumą pokazuje mi refren do „dmuchawców”. Druga to klawiatura fortepianu stojącego w dużym studio lubelskiego radio. Nadajemy ostateczny wygląd „Jolce”. Wolne tempo, osadzone nuty. Trzecia, to znowu fortepian w wielkiej hali w Petersburgu, gdzie między próbą a koncertem Lipo pokazywał mi pomysł na „Za ostatni grosz”. Prawie skończony kawałek. Super. Czwarta klawiatura jest elektroniczna. Słyszę typowy dla Romka temat instrumentalny, pochód funkcji do „Tanga”…. Dużo tych klawiatur. Wszystkie takie same, a jednak każda inna… I tylko Jego już przy nich nie ma.

Każdy z nas ma w głowie swój osobisty pamiętnik…

Budka Suflera