3. kwietnia przypada rocznica urodzin Romualda Lipko

3. kwietnia przypada rocznica urodzin Romualda Lipko

 

3 kwietnia 1950 roku w Lublinie  urodził się Romuald Lipko –  współzałożyciel, kompozytor, gitarzysta basowy  oraz klawiszowiec Budki Suflera. Jako jedyny był w Zespole nieprzerwanie  przez 40 lat od samych początków w 1974 roku do momentu zakończenia działalności w 2014 roku oraz od momentu reaktywacji działalności w 2019 roku. W pierwszych trzech latach istnienia Zespołu  grał głównie na gitarze basowej, a w późniejszym okresie przede wszystkim obsługiwał  instrumenty klawiszowe. Brał  udział w nagraniach oraz  skomponował muzykę na wszystkie albumy Budki Suflera. Był jedną z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej znanych postaci polskiego rynku muzycznego. Zmarł 6 lutego 2020 roku.

Trzeci kwietnia od blisko pięciu dekad kojarzył  się nam z urodzinami Romka. Czasem obchodzonymi  u niego w domu w Lublinie, czasem gdzieś  w Niemczech, Holandii a bywało że nawet w Nowym Jorku, Chicago lub Melbourne. Muzyka oraz bliskość Świąt Wielkiej Nocy lokalizowała tę imprezę w przeróżnych miejscach.  Dzisiaj po raz pierwszy tego dnia nie możemy nazwać urodzinami. Dzisiejszy dzień to rocznica Jego urodzin. I chociaż sami nie do końca umiemy sobie tę różnicę wytłumaczyć, to możemy tylko z tym faktem spróbować żyć.

Romek był gościem wesołym i pełnym radosnej siły, więc pewnie nie byłby zachwycony widokiem poobijanych, rozmazanych kumpli z kapeli, która była tak kochana i ważna w jego życiu. Pomimo tego jak ciężko żyć tym, co zostali to tego dnia wzniesiemy toast  za całe Jego życie oraz skomponowane  zwrotki i refreny, ballady i suity, za te śpiewane przez chłopaków i te śpiewane przez dziewczyny, za te poważne i  te jajcarskie, za wszystkie dźwięki i frazy, które dały ludziom tyle radości i wzruszeń. I dawać będą zawsze, bo sztuka i piękno jest odporne na każdą epidemię…

Budka Suflera