44 lata temu…

44 lata temu…

 

W maju  bieżącego roku mija 44. rocznica zarejestrowania przez Budkę Suflera  pierwszej płyty.

W maju 1975 roku Budka Suflera w składzie: Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski, Tomasz Zeliszewski i Andrzej Ziółkowski w studiu ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, przy ul. Okólnik 2 zarejestrowała swój debiutancki longplay pt. „Cień wielkiej góry”.  Wydawcą tego albumu były Polskie Nagrania „Muza”.

Wybrane kompozycje na płycie są autorstwa Romualda Lipki i Krzysztofa Cugowskiego zaś  autorem wszystkich tekstów  jest Adam Sikorski, z wyłączeniem tekstu do utworu „Samotny nocą”, który napisał Jan Tomasz.

Czesław Niemen  grając na syntezatorze Mooga i na organach Hammonda osobiście wsparł młodych debiutantów, co stanowiło swoiste branżowe i artystyczne namaszczenie Dodatkowo użyczył młodemu Zespołowi  własne organy Hammonda i  minimoog.  Ponadto w nagraniu gościnnie wziął udział  Marek Stefankiewicz  oraz śpiewające partie chórku Alibabki. Reżyserem nagrania był Janusz Urbański a operatorem dźwięku Krystyna Urbańska.

Tytułowy utwór „Cień wielkiej góry” jest hołdem dla  zmarłych w Himalajach w drodze na szczyt CB12  lubelskich alpinistów Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązki.

Album „Cień wielkiej góry” to swoista klasyka gatunku i symbol polskiego rocka początku lat 70. i do dzisiaj stanowi w polskiej fonografii jedną z najważniejszych artystycznie pozycji.