„Nie taki znów wolny”

„Nie taki znów wolny”

Świat się zmienił. Wczorajsi wielcy poeci powoli odchodzą w zapomnienie. Wartości i piękno szarzeją. Ich miejsce zajmuje powszechna marność i pieniądze. Romuald Czystaw był zaprzeczeniem tego procesu. Kochał Beatlesów, Hendriksa, Gilberta Becaud, Danikena … dużo czytał. Patrzył na świat oczami wiecznie głodnego artysty. Poznałem go dawno temu na schodach wiodących do radia Lublin. Tego samego dnia w dużym studio zagrał mi swój numer. Jedyny jaki odważył się kolegom pokazać. Pamiętam wyraz twarzy innego Romualda, który po wysłuchaniu z uznaniem i radością pokiwał głową. Dwudziesty wiek pomalutku domykał swoją historię.

18 listopada 1999 r. na scenie Carnegie Hall zagraliśmy koncert, którego częścią był występ Bąbla. Zagraliśmy również jego utwór „Nie taki znów wolny”. Pojawienie się Romka na nowojorskiej scenie było przyjęte owacyjnie. Dzisiaj „Nie taki znów wolny” został technologicznie przeniesiony do współczesności, ale słuchając Czystawa jesteśmy nadal w magicznym, niezwykłym dla muzyki czasie…

Głęboki ukłon poszanowania drogi Kolego!

Premiera utworu „Nie taki znów wolny” w wersji stereo i technologii Dolby Atmos w odpowiednich serwisach streamingowych 28 czerwca 2023 roku.