Niezwykły koncert dla Romualda Lipko. Budka Suflera zagra największe hity!

Niezwykły koncert dla Romualda Lipko. Budka Suflera zagra największe hity!

 

Specjalny koncert Budki Suflera uświetni uroczystość nadania Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie imienia Romualda Lipko. Nieżyjący już kompozytor największych polskich przebojów zostanie w ten sposób doceniony przez mieszkańców Lublina – miasta, z którym związany był przez całe życie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 sierpnia 2021 roku o godz. 19.00. Z pewnością będzie to niezwykły moment, pełen emocji i wzruszeń.

Romuald Lipko żył i tworzył w Lublinie, stąd decyzja Rady Miasta Lublin podjęta na wniosek Prezydenta Krzysztofa Żuka o upamiętnieniu tak uznanej dla polskiej kultury postaci. Kompozytor zmarł prawie półtora roku temu. W pamięci wielu pokoleń pozostanie jednak jako niezrównany autor przebojów Budki Suflera, z którą związany był do ostatnich swoich dni, a także szeregu innych gwiazd rodzimej sceny. „Cień wielkiej góry”, „Aleja gwiazd”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Wszystko, czego dziś chcę”, „Nic nie może wiecznie trwać”, „Jolka, Jolka pamiętasz” – to tylko niektóre hity z całej jego bogatej twórczości.

Romuald Lipko był fenomenalnym artystą, niezwykle utalentowanym muzykiem i genialnym kompozytorem. Tworzył nie tylko przeboje zespołu Budka Suflera, komponował również dla Urszuli, Izabeli Trojanowskiej, Anny Jantar czy Zdzisławy Sośnickiej. Wraz z Budką Suflera był prawdziwym symbolem naszego miasta. Przez całą, pełną sukcesów karierę pozostawał blisko związany z Lublinem. W lutym 2020 roku całe miasto żegnało Romualda Lipkę z wielkim żalem, niedowierzaniem, że już nie usłyszymy i nie zobaczymy koncertów z Jego udziałem. Jest on jednak nadal obecny wśród nas dzięki muzyce, którą tworzył. Dla uhonorowania tej wielkiej postaci Lublina i polskiej muzyki, imię Romualda Lipko nadaliśmy Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim, która od lat jest przestrzenią znakomitych ekspresji muzycznych i plenerowych koncertów w samym sercu naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Uroczystość nadania imienia Romualda Lipko Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim przy ul. Stanisława Leszczyńskiego w Lublinie odbędzie się 21 sierpnia tego roku. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury w Lublinie. Obok wielu wyjątkowych gości weźmie w nim udział także wdowa po zmarłym kompozytorze – Dorota Mazurkiewicz-Lipko, jego syn oraz ukochana wnuczka. Dla Doroty Mazurkiewicz-Lipko będzie to szczególne wydarzenie.

Mija prawie półtora roku, kiedy umarł Romek, mój mąż – Romuald Lipko. Świat się dla mnie zatrzymał, ale życie toczy się dalej. Ulice i domy wciąż pozostają te same, kwiaty są takie same, drzewa – trochę większe… Miasto Romka – Lublin. Tu się urodził, chodził do szkoły, miał swoje wydeptane ścieżki, ulubione miejsca, tu miał swoich kolegów, znajomych i przyjaciół. Tu pracował i tworzył swoją muzykę. Mimo częstych wyjazdów, licznych podróży – zawsze wracał do swojego domu, do Lublina. Każdy z nas pragnie zostawić po sobie ślad nie tylko w pamięci najbliższych. Romkowi to się udało poprzez muzykę, którą tworzył. Władze Lublina, wyrażając uznanie dla jego twórczości i silnego związku z naszym miastem, postanowiły uhonorować mojego męża, nadając Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim jego imię. Jestem wdzięczna za takie uczczenie pamięci Romka. Serdecznie zapraszam na koncert wszystkich lublinian, którzy niezwykle pięknie pożegnali mojego męża – mówi Dorota Mazurkiewicz-Lipko.

Muszla Koncertowa w Ogrodzie Saskim od lat jest miejscem artystycznych spotkań ludzi związanych z różnymi aktywnościami muzycznymi. Budka Suflera, kultowy, lubelski zespół wystąpi w niej z koncertem zaraz po oficjalnej uroczystości nadania nazwy Romualda Lipko.

W samym sercu Lublina Muszla Koncertowa imienia Romualda Lipko… Uśmiecham się do tego pomysłu. Romek był twórcą kolorowym, wspaniałym i kochanym przez słuchaczy. Był lubelski całym sercem, więc raz jeszcze dziękuję Panie Prezydencie. Uśmiecham się również do koncertu, który mamy zagrać tego wieczoru. Romek był Budką, a Budka była Nim. Marzyłoby mi się, aby na scenie, razem z nami, byli wszyscy, którzy wspólnie z Romkiem przez tyle lat koncertowali – podkreśla Tomasz Zeliszewski, perkusista Budki Suflera.

Wstęp na koncert Budki Suflera będzie bezpłatny.

Z całą pewnością będzie to fantastyczne wydarzenie. Wspaniali artyści, niezapomniane przeboje. Dla wielu będzie to sentymentalna podróż w czasie. 21 sierpnia po prostu trzeba być w Lublinie, w Ogrodzie Saskim – podsumowuje Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która od lutego tego roku współpracuje z Budką Suflera.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki. Ich rezerwacja i odbiór rusza 11.08 w kasie Centrum Kultury w Lublinie oraz pod adresem kasa@ck.lublin.pl. Jedna osoba może zarezerwować max. 4 wejściówki. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-18.00 tel. 81 466 61 40

Wiecej informacji na www.ck.lublin.pl oraz na facbook.com/centrumkulturywlublinie.

Foto: Dariusz Ptaszyński

Obrazek wyróżniający: Jola Michalak